Co wpływa na pożądanie?





Poniższy wykres pokazuje zmiany, które następują w libido u kobiet i mężczyzn na przełomie życia. Wykres ma na celu przedstawić różnicę popędu seksualnego u obu płci. Nie oznacza jednak, że przedstawiony rysunek jest normą i nie ma od niego wyjątków. Każdy człowiek jest inny. 







Pożądanie seksualne nie jest stałe. 

Zależy od wielu czynników takich jak:
  • znajomość i akceptacja własnego ciała 
  • znajomość i akceptacja swoich potrzeb i pragnień
Seks jest naturalną potrzebą większości ludzi. Odkrywanie tej sfery to proces, który trwa praktycznie całe życie. Zdarza się, że nie akceptujemy swojej seksualności. Kobiety często narzekają na swoje piersi, bo są za małe, czy za duże. Mężczyźni z kolei ulegają stereotypom wielkości penisa. To co w nas piękne, to wyjątkowość i niepowtarzalność. Akceptacja siebie pozwala czuć się pewnie i otwiera pole do wolności. To z kolei pozwala na odkrywanie tego, co sprawia przyjemność, co lubimy, a czego wolimy unikać. 
  • świadomość i akceptacja swojej orientacji seksualnej 
Akceptacja swojej płci pomaga czuć się naturalnie, pięknie i swobodnie. 
  • poziom stresu 
Kiedy doświadczamy silnego stresu, może to powodować spadek libido. Seks staje się ostatnią rzeczą, jakiej chcą zmęczone ciało i umysł. 
  • poziom hormonów
  • przekonania 
Realne nastawienie do seksu i swojej seksualności pomaga w osiągnięciu celu. Seks może być postrzegany jako emocjonalny i piękny. Wtedy łączy dwie osoby i sprawia przyjemność. Może też być wręcz przeciwnie. Negatywne nastawienie budzi lęk i niepokój. Wtedy staje się mechaniczny, potrzebny tylko do spełnienia potrzeby, lub nie ma go wcale. 
  • przewlekłe choroby
  • wychowanie 
Istotny jest wpływ przekonań rodziców. Rodzice dojrzali, wspierający przygotowują dziecko na wejście w świat seksualności. Nie boją się rozmów, uczą jak rozmawiać o seksie, nie wywołują lęku związanego z dojrzewaniem i seksualnością. Rodzice lękowi mogą przekazać dziecku, że seks to temat tabu. Co gorsza mogą negatywnie wpłynąć na stosunek do seksu, mówiąc o nim w sposób wulgarny, lub traktując seks jako zło konieczne. 
  • prawidłowy rozwój psychoseksualny 
Wiąże się z wychowaniem i dojrzewaniem fizycznym i psychicznym, które przeważnie odbywa się w podobnym czasie co u rówieśników.
  • doświadczenia (np. traumy o naturze seksualnej)
  • religia 
Podejście do tematu masturbacji jako złego zachowania. Masturbacja jest naturalną formą rozładowania napięcia. Problem pojawia się, gdy kobieta bądź mężczyzna preferuje masturbację od stosunku płciowego z partnerem bądź partnerką. Normą jest, że w przypadku wyższego libida od pranerki czy partnera, pojawi się potrzeba masturbacji, czyli rozładowania napięcia przez osiągnięcie orgazmu. 
  • uzależnienia
  • otwartość na rozmowę o tematach seksualnych 
Dobra komunikacja jest podstawą każdego związku. Partner nie domyśli się czego nam potrzeba, bądź jakie są nasze fantazje. Nie oczekujmy, że będzie jasnowidzem. Otwartość i szczerość są drogą do satysfakcji i spełnienia w seksie. 
  • osobowość 
Osoba lękowa, wrażliwa może odbierać małe niepowodzenia w seksie jako porażkę. Seks nie jest stały. Każdy kontakt seksualny jest inny. Z biegiem czasu zmienia się ciało i nastawienie do życia, więc nasze potrzeby seksualne również ulegną zmianie. Zmiana partnera też może wpłynąć na to, jaki jest seks. W seksie nie ma ideałów i perfekcji, oczywiście, że prędzej czy później coś pójdzie nie tak. Takie jest życie, nie da się tego uniknąć, ale można podjeść do tego z humorem, zrozumieniem i akceptacją. 


  • wspierający i rozumiejący partner
Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej kobiecości i seksualności do grupy, w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy temat tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat seksualności kobiet. Wiedza i samoświadomość swojej kobiecości i seksualności sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości. 
Zapraszam do dołączenia do grona wspaniałych kobiet

Marta Biczkowska
psycholog, seksuolog, terapeuta par



Marta Biczkowska, Psycholog, Seksuolog, 2020

Comments

Popular Posts