Terapia par / Seks


Każda para jest inna, bo każdy z nas jest wyjątkowy, ale większość ma podobne potrzeby, których spełnianie prowadzi do zadowalającego życia w związku. Poczucie bezpieczeństwa, zaufanie, szacunek i intymność to jedynie niektóre z potrzeb.

Na czym polega terapia par metodą Gottman? 

Terapia par metodą Gottmana powstała na bazie obserwacji zachowań, nawyków i przekonań dobrze funkcjonujących związków oraz relacji, które są dysfunkcjonalne. Na podstawie wieloletnich badań wiemy co prowadzi do wzmocnienia związku, a co skutkuje jego rozpadem. Głównym założeniem terapii jest skupianie się na obszarach kluczowych do zadowalającego funkcjonowania w relacji. Praca między innymi polega na nauczeniu się efektywnej komunikacji, budowaniu świadomości tego z czego wynikają różnice, wypracowaniu metod pomagających w osiągnięciu kompromisu i stworzeniu poczucia wspólnoty i jedności. 

Cel 

Głównym celem terapii par metodą Gottmana jest zbudowanie lub naprawienie i wzmocnienie struktury tworzącej zdrową relację. Zdrowa relacja to taka, która opiera się na zaufaniu i świadomości, tego że w razie problemu, w trudnej sytuacji można liczyć na pomoc i wsparcie drugiej osoby. 

Pierwsze spotkanie i jak ocenić czy terapia i terapeuta są dla nas odpowiedni?

Pierwsze spotkanie z teraputą zazwyczaj jest stresujące i budzi sporo niepewności. Otwarcie się przy trzeciej, obcej dla pary osobie na nękające ją problemy nie jest łatwe. Aby terapia przebiegała prawidłowo ważne jest zbudowanie relacji opartej na zaufaniu, wzajemnym szacunku oraz empatii.

Przed podjęciem decyzji o terapii warto odbyć sześć sesji początkowych podczas, których terapeuta pyta o problemy, cele, obawy oraz nadzieje związane z terapią. Zbierane są informacje odnośnie do funkcjonowania związku, omawiana jest przeszłość, historia poznania oraz każda osoba z pary wypełnia indywidualnie test, który pomaga między innymi w dobraniu odpowiednich metod i narzędzi terapeutycznych. Pierwsze spotkania są ważne, ponieważ pozwalają parze i terapeucie nawiązać relację, oraz zaobserwować problemy psychologiczne takie jak depresja, lęki, uzależnienia, nadużycia, przemoc psychologiczna jak i fizyczna i wiele innych czynników, które wpływają na funkcjonowanie związku. Na szóstym spotkaniu teraputa przedstawia plan pracy, biorąc pod uwagę zdanie i potrzeby pary. Zazwyczaj na tym etapie zarówno para, jak i terapeuta mają wystarczająco dużo informacji by w zależności od potrzeb móc podjąć decyzję o dalszej współpracy, bądź zakończyć spotkania. 

Ćwiczenia i psychoedukacja dla par:


ĆWICZENIA: 

Odkrywanie pragnień podczas konfliktu
Budowanie świadomości wspólnych rytuałów
Ćwiczenie relaksacyjne dla par
Sztuka Kompromisu

PSYCHOEDUKACJA:
  • Budowanie zdrowego związku
  • Seks


POLECANE KSIĄŻKI:

John Gottman: Siedem zasad udanego małżeństwa 
Shirley Glass: Not just friends
Bogdan Wojciszke: Psychologia miłości
Emily Nagoski: Ona ma siłę

Ćwiczenia opracowane zostały przez Martę Biczkowską na podstawie terapii par metodą Instytutu Gottmana. Marta Biczkowska, Psycholog, Seksuolog, Terapeuta Par metodą Gottmana

Comments

Popular Posts