Kobieca Seksualność



Historia kobiecej seksualności jest dość burzliwa. W czasach starożytnych kapłanki czciły seksualność, która pozwała im zbliżyć się do Boga. W Indiach powstawały świątynie, przykładem są te w Khajuraho, które obudowane były rzeźbami mającymi przybliżyć ludziom znaczenie seksualności. Czczone i rozumiane było znaczenie kobiecej seksualności, jako nieodłączne i ważne w rozwoju duchowym. Na przestrzeni wieków kobieca seksualność była albo gloryfikowana, co przejawia się w sztuce, literaturze i kulturze albo tłamszona, kojarzona z nieczystością i grzechem. Ostatnie stulecie pełne było zawirowań, feministki wywalczyły o prawa do wolności kobiet. Dziś kobiety mają wybór, mogą pracować, kształcić się, ale z seksualnością nadal bywa różnie. Z jednej strony kobieca seksualność wykorzystywana jest do marketingu i jesteśmy do tego przyzwyczajeni, z drugiej kobiety, które eksperymentują ze swoją seksualnością nie są w wielu środowiskach rozumiane. Patrząc z perspektywy historii całkiem niedawno Europą wstrząsnęły dwie okrutne wojny, które pozostawiły ogromne piętno na kobiecej seksualności. Całkiem niedawno kobiety były masowo wykorzystywane seksualnie, poniżane i ranione tylko dlatego, że były kobietami. Wystarczy obejrzeć wstrząsający film „Róża” by przyjrzeć się temu, jaki wpływ miała wojna na kobiecą seksualność. Dla kobiet wojny, seksualność często była przekleństwem i powodem do cierpienia. Przeżyte traumy powodowały tłumienie seksualności, kojarzenie jej z czymś złym i trudnym. Jedną z osób, która pomagała kobietom na nowo odkrywać seksualność była ginekolog i seksuolog Michalina Wisłocka. Seksuologia dopiero zaczynała się rozwijać. Rozumienie kobiecej psycho-seksualności raczkowało. Dziś mamy dostęp do wielu pomocnych materiałów, seksuolodzy uczą czym jest zdrowa seksualność. Ludzie szukają pomocy, gdy w ich związku życie seksualne sprawia im trudność. Uczą się jak akceptować różnice płci, różne potrzeby, jak tworzyć kompromis by ich związek był satysfakcjonujący. Zrozumienie kobiecej i męskiej seksualności jest kluczem do zdrowej relacji w związku, jak i z samym sobą. W tym artykule skupię się na kobiecej seksualności. 

Dlaczego zrozumienie kobiecej seksualności jest ważne i potrzebne?

Kiedy w gabinecie i podczas warsztatów „Kobieca Seksualność” rozmawiam z kobietami na temat ich seksualności często słyszę, że jest ona problematyczna. Dlaczego? Wiele kobiet ma trudność z wyrażaniem swojej seksualności tak, aby w zdrowy sposób odczuwać satysfakcję bez poczucia wstydu. Zrozumienie kobiecej seksualności pozwala na zrozumienie i poznanie ważnej części siebie. Satysfakcję i zadowolenie osiągamy wtedy, gdy zachowujemy się w zgodzie ze swoimi wartościami, potrzebami, bez poczucia winy i zagrożenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Kiedy kobieta nie jest świadoma swoich potrzeb seksualnych, obawia się ich, wstydzi ciężko jej czerpać radość jaką daje seks. Bez zrozumienia swojej seksualności, poznania jej i polubienia jest duże ryzyko, że seks stanie się przykrym obowiązkiem, kojarzonym bardziej z powinnością niż przyjemnością. Miałam możliwość pracowania ze wspaniałymi kobietami, których seksualność była na tyle stłumiona, że ich libido było na bardzo niskim poziomie. Piszę wspaniałymi ponieważ miały one odwagę i świadomość by odbudować to, co latami pozostawało w uśpieniu. Kiedy kobieta pozwala sobie na świadomą seksualność, zaczyna rozumieć zachowania swojego ciała, zaczyna rozkwitać też w innych obszarach. Zaczyna lepiej radzić sobie z frustracją seksualną, a w miarę spełniania potrzeb w zgodzie ze sobą, odczuwa ją znacznie rzadziej, bądź wcale.

Co składa się na kobiecą seksualność?

1. Świadomość potrzeb emocjonalnych 

Sfera emocjonalna jest ważną częścią kobiecej seksualności. Żeby w pełni czerpać z seksu większość zdrowych emocjonalnie kobiet potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Zakładając, że kobieta jest w stałym związku, będzie ona potrzebowała stabilizacji. Jeśli nie będzie pewna zamiarów drugiej połówki długoterminowo, może to oznaczać lęk i obawy. Kobiety, które decydują się na przygodny seks, seks bez zobowiązań, będą szczególnie narażone na obawy i niepewność. Niektóre kobiety podświadomie dążą do tworzenia sytuacji, w których będę się pojawiać takie emocje. Często wynika to z doświadczeń z dzieciństwa, gdzie lęk i niepewność były normą i są tak dobrze znane, że kobieta nie wie co to znaczy spokój i bezpieczeństwo. Kolejną ważną potrzebą emocjonalną potrzebną do satysfakcjonującego wyrażania swojej seksualności jest komfort. Kobieta, która dobrze czuje się sama ze sobą, akceptuje swoje wady i zalety, pracuje nad poznaniem siebie, ma możliwość odczuwania komfortu w wyrażaniu swojej seksualności. Dodatkowo rozwój i czerpanie z seksualności ułatwia stabilizacja i wewnętrzna integracja, akceptacja tego, kim jesteś jako kobieta. W sytuacji chaosu, niepewności, dużej zmienności bardzo trudno zrozumieć siebie i swoje potrzeby. 

Ćwiczenie:
Zastanów się jakie sytuacje, warunki, zachowania sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa, komfortu i stabilizacji emocjonalnej w odniesieniu do Twojej seksualności. Zapisz swoje myśli, by móc do nich wrócić, uzupełnić, zmienić. Budowanie świadomości to proces i wymaga pracy. 

2. Znajomość swojego ciała i jego reakcji
Czy wiesz co w sobie lubisz, co cenisz, jakie części Twojego ciała dają Ci poczucie kobiecości i seksowności?
W jaki sposób radzisz sobie z niedoskonałościami swojego ciała? Czy utrudniają Ci one poczucie kobiecości i seksualności, czy pracujesz nad akceptacją ich?

Ćwiczenie:
Wypisz części ciała, które sprawiają, że czujesz się kobieco. 

Przyjrzyj się Twojej twarzy w lusterku, popatrz na oczy, ich kolor, kształt, rzęsy, brwi, nos, usta, policzki itp. Staraj się zwracać uwagę na to co pozytywne, szukaj piękna. 

Jeśli nie możesz znaleść w sobie nic pozytywnego może to świadczyć o niskim poczuciu własnej wartości, obniżonym stanie emocjonalnym. Wróć do ćwiczenia za parę dni, jeśli po raz kolejny nic pozytywnego nie jesteś w stanie znaleść, może być to znak, że ciężko Ci akceptować siebie, taką jaka jesteś, możesz nie lubić siebie. Warto nad tym popracować. 

3. Świadomość wpływu cyklu menstruacyjnego, hormonów związanych z menopauzą

Większość zdrowych kobiet w wieku rozrodczym przechodzi zmiany hormonalne przynajmniej kilka razy w miesiącu. Warto znać i rozumieć cykl miesiączkowy, wiedzieć w jaki sposób cykliczne zmiany hormonów wpływają na nastrój kobiety, poziom energii, zapotrzebowanie na pokarm i dodatkowe witaminy. W krajach takich jak Japonia, Indonezja, Korea Południowa i Tajwan kobiety mają prawo by wziąć dzień wolny podczas okresu. Dlaczego? Podczas okresu progesteron obniża się, estrogen osiąga najwyższy poziom, po czym obniża się co powoduje u większości kobiet zmniejszone libido, ból fizyczny, większe zmęczenie oraz potrzebę przebywania sam na sam. Niektóre kobiety czują się źle podczas okres i potrzebują odpoczynku. Również rozumienie zmian zachodzących podczas menopauzy ułatwia radzenie sobie z trudnościami, które mogą się pojawić. 

4. Poznanie swoich fantazji seksualnych

Kobieca seksualność to też fantazje seksualne. Są one ważne ponieważ pomagają we wzmacnianiu libido i są po prostu przyjemne. Wiele kobiet nie akceptuje swoich fantazji, uważa je za dziwne i złe. Często pojawiają się obawy, że wraz z pojawieniem się fantazji pojawi się potrzeba spełnienia ich, co wcale nie musi być prawdą. Fantazje są po to by urozmaicać seksualność, wcale nie trzeba, a czasem nawet nie powinno się ich spełniać. 

Ćwiczenie:
Zrelaksuj się, stwórz atmosferę spokoju, przestrzeń na przemyślenia. Zastanów się co najbardziej Cię podnieca, jaka to przyjemna fantazja, co się w niej dzieje. Pamiętaj to tylko fantazja, fantazja sama w sobie nie jest ani dobra ani zła, to po prostu wyobrażenie, marzenie. Postaraj się wczuć w obraz, który widzisz, pobądź z nim, czerp z przyjemności, którą Ci daje.

Marta Biczkowska
Psycholog, Seksuolog
Terapeuta Par metodą Gottmana

+353 860 453 005
martabiczkowska@gmail.com

Comments

Popular Posts