Jak zadbać o spokój wewnętrzny w sytuacji chaosu?


Ostatnie lata nauczyły nas jak ważne jest dbanie o zdrowie i psychikę, kiedy wokół panuje chaos i niepewność. Gdy wraz z wyciszeniem sytuacji pandemicznej wydawało się, że świat dąży do stabilizacji i większego spokoju, wybuchła wojna na Ukrainie i musimy radzić sobie z następnym wyzwaniem związanym ze strachem i kolejnymi zmianami ekonomicznymi. Żyjemy w czasach przewartościowania starych schematów, nawyków, które dziś nam przestają służyć, a wręcz zaczynają szkodzić. Czas na skupienie się na wartościach, które pomogą nam w zdrowiu przetrwać obecne i nadchodzące zmiany. W dobie niepewności, zamieszania i poczucia braku kontroli nad tym co dzieje się poza naszą strefą wpływów, warto skupić się na tym co jest dostępne i możliwe do realizowania bez względu sytuację zewnętrzną. Praca nad spokojem wewnętrznym, to jedno z wielu zachowań, które możemy pielęgnować i budować. Umiejętność samoregulacji w chwilach stresowych i trudnych wpływa korzystnie na wiele obszarów naszego życia.

Czym jest wewnętrzny spokój?

W idealnych warunkach to brak napięcia i stresu. Jednak taki stan idealnego spokoju u przeciętnej osoby pracującej, uczącej się, wychowującej dzieci, czy po prostu aktywnie żyjącej w społeczeństwie o ile w ogóle się pojawia, to trwa krótko. Biorąc pod uwagę rzeczywistość, w której żyjemy większość z nas za cel może obrać pracę nad obniżeniem poziom stresu, napięcia, niepokoju, obaw bądź innych trudnych stanów emocjonalnych. Praca nad dążeniem do spokoju wewnętrznego nie jest celem, który można spełnić i odhaczyć z listy zadań. Jest to styl życia, gdzie spokój jest wartością, o którą trzeba dbać cały czas. To rozwój, który się nie kończy.

Spokój wewnętrzny to stan umysłu. Myśli i emocje przepływają spokojnie, swobodnie, przychodzą i odchodzą bez względu na stresory. To lekkość, której przeciwieństwem są zbyt głębokie analizy, tworzenie czarnych scenariuszy i umartwianie się o przeszłość lub przyszłość.

Fizjologicznie stan spokoju wewnętrznego związany jest z rytmicznym biciem serca o nie podwyższonej, ani zaniżonej ilości uderzeń. Gdy jesteśmy spokojni temperatura ciała jest w normie, ani się nie pocimy, ani nie jest nam za zimno. Oddech jest płynny, rytmiczny, pełny, nie jest przyspieszony, spłycony czy nieregularny. Trawienie przebiega prawidłowo. Żołądek i jelita zdrowo pracują, nie zaciskają się powodując dyskomfort. Mięśnie twarzy, szczęka, usta, czoło są rozluźnione, bez oznak napięcia. Przepływ energii przez ciało i umysł jest stabilny bez stanów hiperaktywności ani wypalenia.

Co daje wewnętrzny spokój?

Kiedy doświadczamy wewnętrznej równowagi nasze samopoczucie staje się lepsze i stabilniejsze. Zmniejszają się wahania energii, mamy więcej sił i motywacji do działania. Im większy spokój odczuwamy, tym lepsze są nasze decyzje. Jesteśmy w stanie bardziej się skupić na tym, co jest ważne, a sytuacje zewnętrzne mają na nas mniejszy wpływ. Dążenie do wewnętrznego spokoju sprzyja szybszej regeneracji szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Teraz kiedy doświadczamy trudnych i często nieprzewidywalnych zmian jesteśmy szczególnie narażeni na powrót traum z przeszłości. Wracają obawy, nieprzepracowane problemy z dzieciństwa, odnawiają się urazy, mogą pojawiać się emocje, których nie rozumiemy, bo nie dotyczą teraźniejszości, ale odnoszą się do poprzednich doświadczeń. Poczucie zagrożenia zdrowia, bezpieczeństwa, a w niektórych przypadkach życia powoduje zwiększanie się hormonów stresu, rośnie poziom adrenaliny i kortyzolu. Warto zadbać o to, by napięcie nie gromadziło się w ciele i na bieżąco starać się radzić sobie z pojawiającymi się trudnymi emocjami. Wewnętrzny spokój wpływa na jakość snu, dlatego bardzo ważne jest to co robimy, o czym rozmawiamy i co czytamy przed położeniem się do łóżka. Umiejętność samoregulacji emocjonalnej wpływa również na bycie konsekwentnym w dążeniu do wyznaczonych celów. W chaosie ciężko jest utrzymać stałość i motywację.

Jak zadbać o wewnętrzny spokój?

Po pierwsze warto zastanowić się na które sprawy mamy realny wpływ i które możemy zmienić, a które są poza naszą kontrolą. Tracenie energii na rzeczy, które są poza naszym zasięgiem wpływu osłabia i demotywuje. Skupienie uwagi i siły na tym co możemy zrobić wyzwala pozytywne uczucia i napędza do realizowania kolejnych kroków. Akceptacja sytuacji, których nie możemy zmienić oszczędza sporo frustracji i zawiedzenia.

Warto zwrócić uwagę na nawyk porównywania się do innych, który zaburza poczucie spokoju i przeważnie powoduje napięcie. Dobrym sposobem na dbanie o spokój wewnętrzny jest spędzanie czasu sam na sam w atmosferze wyciszenia i skupienia na tym co dzieje się wewnątrz nas. Można taki stan osiągnąć na przykład poprzez medytację, skupienie na oddechu, jogę czy zapisywanie myśli. Kolejnym sposobem na dbanie o wewnętrzny spokój jest kontakt z naturą. Przebywanie wśród zieleni wycisza i uspokaja. Tu na wyspie mamy mnóstwo możliwości do tego by spędzić czas wśród natury. Jest wiele miejsc, gdzie można skorzystać z przestrzeni, poczuć swobodę i wyciszyć się. Warto również wprowadzić nawyk wdzięczności, dostrzegania tego co nam sprzyja, jest pozytywne i warte docenienia. Wdzięczność praktykowana regularnie wpływa na lepsze samopoczucie i sprawia, że czujemy się bardziej zadowoleni z życia nawet w sytuacjach kryzysowych.

W sytuacji kiedy pojawia się trauma, bądź stres jest na tyle silny, że ciężko nad nim zapanować warto udać się po pomoc do specjalisty. Przewlekły stres niekorzystnie wpływa na relacje, zdrowie i samopoczucie, więc jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia poszukaj pomocy.

Comments

Popular Posts