ZDROWE NAWYKI - DROGA DO STABILNEGO SAMOPOCZUCIA

ZDROWE NAWYKI - DROGA DO STABILNEGO SAMOPOCZUCIA


Jesteśmy obecnie w sytuacji, w której codziennie pojawia się sporo chaosu, niepewności, ograniczona wolność wyboru, stres, a poziom adrenaliny w naszym ciele jest niestabilny. Zdrowa rutyna wyznacza ramy, dzięki którym łatwiej jest się odnaleźć w życiu, szczególnie w sytuacjach trudnych i stresujących. Przykładem zdrowego nawyku może być na przykład prawidłowe oddychanie. Jeśli choć raz w ciągu dnia zwrócimy uwagę na oddech i wyrobimy w sobie nawyk głębokiego, spokojnego oddychania, to w sytuacjach kryzysowych, gdy oddech jest nierównomierny szybciej zauważymy zmianę i będziemy dążyć do przywrócenia regularnego oddechu. Podobnie jest ze zdrowym odżywianiem, siedzeniem prosto lub na przykład odczuwaniem wdzięczności. Wyrobienie nawyku pomaga nam wrócić do zdrowych zachowań nawet, jeśli na jakiś czas je przerwiemy. Zdrowe zasady i nawyki pomagają nam łatwiej i szybciej podejmować decyzję, przez co oszczędzamy czas i energię. Zdrowa rutyna sprzyja między innymi radzeniu sobie z niekomfortowymi emocjami i zdrowiu fizycznemu. Często na wahania nastroju wpływa nieregularny styl życia. Ciało i umysł dostosowują się do naszych zachowań i działań. 

Zwiększył się przepływ informacji. Nasz mózg miał niewiele czasu na dostosowanie się do przyjmowania tak dużej liczby wiadomości jak dzieje się to dziś. Aby osiągnąć spokój wewnętrzny i stabilizację, trzeba nauczyć się prawidłowego odpoczynku. 

Podaję kilka prostych, ale znaczących przykładów zachowań, które jeśli stają się nawykami wzmacniają nasze zdrowie i dobre samopoczucie. 

1. Nawyk zdrowego odżywiania


Ważną zasadą jest regularne jedzenie śniadań o stałej porze, maksymalnie 30 minut po przebudzeniu. Jeśli nie masz nawyku jedzenia rano i ciężko Ci to zmienić, postaraj się zjeść choć parę orzechów, migdałów lub zjeść banana. Staraj się nie zaczynać dnia od kawy na pusty żołądek. Samochód bez paliwa nie wyruszy w podróż. Ciało i umysł również potrzebują paliwa, by zdrowo funkcjonować.

2. Nawyk dbania o zdrowie fizyczne


W zdrowym ciele zdrowy duch. Regularne ćwiczenia, spacery, ruch pomagają między innymi w eliminacji toksyn i wzmacniają organizm. Regularne ćwiczenia zaraz po przebudzeniu sprzyjają podniesieniu poziomu energii. Jeśli rano masz trudność z rozpoczęciem dnia z powodu niskiego poziomu energii, zrób kilka przysiadów, skłonów, podskoków czy pompek. Krótkie intensywne ćwiczenia pobudzają krążenie krwi, przyspieszają oddech, dzięki czemu ciało i umysł szybciej się dotlenią i będą lepiej funkcjonować. 

3. Nawyk dbania o zdrowie psychiczne


  • Dla zdrowia psychicznego ważne jest utrzymywanie kontaktu z osobami, z którymi czujemy się swobodnie i bezpiecznie. Ważne jest dbanie o wsparcie społeczne, nawet jeśli formą komunikacji jest telefon. Istotny jest kontakt z ludźmi, którym można ufać i, którym można powiedzieć o swoich problemach. Dobre relacje to takie, w których jest równowaga między dawaniem, a przyjmowaniem pomocy, dzielenie trudnych i radosnych chwil. 

Wzmacniające jest przebywanie w otoczeniu pozytywnych i wspierających osób. Nie liczy się ilość zaufanych osób, ale jakość relacji. Już kontakt z jedną bądź dwiema wartościowymi osobami może wystarczyć. Co zrobić jeśli na tą chwilę odczuwasz brak zaufanych osób? Po pierwsze zastanów się czy na pewno nie ma w Twoim życiu nikogo wartościowego. Być może okaże się, że jest ktoś, kto był kiedyś blisko, a teraz kontakt się urwał. Warto zastanowić się nad odnowieniem kontaktu.


  • Prowadzenie dziennika. Codzienne zapisywanie myśli, uczuć, zachowań pomaga w poukładaniu myśli, lepszym zrozumieniu siebie i budowaniu samoświadomości. 

  • Pokarm dla umysłu. Zastanów się czym karmisz swój umysł. Warto uświadomić sobie ile czasu przeznaczasz na kierowanie uwagi, czytanie, oglądanie negatywnych rzeczy, a ile uwagi kierowane jest na sprawy pozytywne, radosne i zabawne. Nasze ciało i umysł lubią śmiech. Tak prosta czynność jak obejrzenie kabaretu może wprowadzić w dobry nastrój. Jeśli karmisz umysł negatywnymi informacjami, będziesz się czuć negatywnie, jeśli zadbasz o czas na radość i zdrowe przyjemności, Twój nastrój to odzwierciedli. 

4. Sen 

Najlepszy sen jest między godziną 22 a 4 rano. Zdrowo jest kłaść się regularnie o podobnej porze najlepiej przed godziną 23:30. Około 15 -30 minut przed zaśnięciem odłożyć telefon i resztę technologii, tak by nie chłonąć dodatkowych informacji z zewnątrz. Stworzyć nastrój do wyciszenia i przygotowania ciała i umysłu do snu. 

5. Odpoczynek

Osoby, które odczuwają radość i potrafią radzić sobie z trudnymi emocjami wykształciły nawyk dbania o czas dla siebie i organizują dzień tak, by mieć przestrzeń na relaks. Stworzenie nawyku dbania o odpoczynek i wewnętrzny spokój może nastąpić na przykład poprzez słuchanie odgłosów natury, relaksującej muzyki, czy muzyki klasycznej. Czasem potrzebny jest odpoczynek od negatywnego myślenia i analizowania. Mogą w tym pomóc czynności takie jak oglądanie pozytywnych zdjęć, filmów o przyrodzie, widok plaży, oceanu, lasu, gór czy łąk. Tym co sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi jest fizyczne przebywanie wśród natury, wyjście na spacery, zmiana otoczenia. 

Comments

Popular Posts